Schriftzug: Fachbereich Mathematik 
  UHH > Fakultäten > MIN-Fakultät > Mathematik > DMV-Jahrestagung 2015   Sitemap Suchen Hilfe there is no english version of this page  

Zeitplan Minisymposien / Schedule of Mini-Symposia

If you click on the name of the mini-symposium, you will see its description. You find the location of the mini-symposium under the name.

Tuesday
22 September 2015
Wednesday
23 September 2015
Thursday
24 September 2015
Friday
25 September 2015
Morning
10:30-12:30
Afternoon
14:00-15:00
Morning
10:30-12:30
Afternoon
14:00-15:00
Morning
10:30-12:30
Afternoon
17:45-18:45
Morning
10:30-12:30
Afternoon
14:00-15:00
#1: Abiturstandards
Hörsaal A
10:30-11:10 Greefrath,
Abituraufgaben in Zeiten von Bildungsstandards

11:10-11:50 Bruder,
Zur Modellierung des Anforderungsprofils von Abituraufgaben: Deutschland und Österreich im Vergleich

11:50-12:30 Blum,
Modellieren im Abitur—was geht und was geht nicht?
14:00-14:40 Busse,
Die Hamburger Abituraufgaben im Fach Mathematik—Stärken, Schwächen, Perspektiven

14:40-15.00
Discussion
#2: Algebraic Aspects of Cryptology
Room W223
10:30-11:10 Gilman,
How useful is the word problem?

11:10-11:50 Shpilrain,
Homomorphic encryption of group elements

11:50-12:20 Kufleitner,
Variants of the Burrows-Wheeler Transform
14:00-14:30 Moldenhauer,
Cryptographic protocols based on Nielsen transformations

14:30-15:00 Kahrobaei,
Algorithmic Problems in Polycyclic Groups
10:30-11:10 Kreuzer,
Algebraische Fehlerangriffe

11:10-11:50 Steinwandt,
Resource estimates for quantum cryptanalysis

11:50-12:10 Kell,
Exploring the solution space and improving the run-time of the BDHCP-algorithm

12:10-12:30 Herold,
Matrix Assumptions and Polynomial Spaces
14:00-14:40
Vortrag entfällt
Event will not take place

14:40-15:00 Fine, Rosenberger,
A Provably Secure Password Security System
#3: Algebraic QFT on Lorentzian manifolds
Hörsaal C
10:30-11:00 Avetisyan,
On Analysis of Hyperbolic PDO and AQFT

11:00-11:30 Strohmaier,
An index theorem for Lorentzian spacetimes

11:30-12:00 Sanders,
Ground states for radiating static black holes

12:00-12:30 Fewster,
The split property for QFT in curved spacetimes
17:45-18:15 Khavkine,
Supergeometry in classical field theory

18:15-18:45 Benini,
Global observables for Abelian gauge theories via homotopy colimits
10:30-11:00 Pinamonti,
An analytic regularization scheme for time-ordered products on curved spacetime

11:00-11:30 Dang,
Complex powers of analytic functions and meromorphic regularization in QFT

11:30-12:00 Hack,
The generalised principle of perturbative agreement and the thermal mass

12:00-12:30 Rejzner,
BV algebras in causal approach to renormalization
14:00-14:30 Wrochna,
The classical phase space in the BRST formalism on curved spacetimes.

14:30-15:00 Dappiaggi,
Constructing Isometry Invariant Hadamard States via a Novel Deformation Argument
#4: Applied and Computational Harmonic Analysis
Hörsaal C
10:30-11:00 Lemvig,
On the frame set conjecture for B-splines in Gabor analysis

11:00-11:30 Lorenz,
Recoverable supports in sparse reconstruction

11:30-12:00 Frikel,
On the use of highly directional representations in incomplete data tomography

12:00-12:30 Gerth,
A stochastic convergence analysis for Tikhonov regularization with sparsity constraints
14:00-14:30 Teschke,
Different faces of the shearlet group

14:30-15:00 Petersen,
Directional Anisotropic Multiscale Systems on Bounded Domains
10:30-11:00 Pfander,
Gabor spaces and the Balian-Low Theorem

11:00-11:30 Jakobsen,
Regular Gabor systems on locally compact abelian groups.

11:30-12:00 Führ,
Continuous wavelet analysis in higher dimensions

12:00-12:30 Lemvig,
Wavelets for non-expanding dilations
14:00-14:30 Ehler,
On Grassmannian designs and applications

14:30-15:00 King,
Algebraic and geometric spread in finite frames
#5: Computer Algebra & Applications
Room W121
10:30-11:00 Joswig,
Moduli of Tropical Plane Curves

11:00-11:30 Keicher,
Computing automorphisms of graded algebras and Mori dream spaces

11:30-12:00 Nicolussi,
On terminal Fano 3-folds with 2-torus action

12:00-12:30 Kastner,
Generalizing the Taylor resolution for toric rings
17:45-18:15 Frühbis-Krüger ,
Betti numbers for determinantal singularities

18:15-18:45 Hart,
Nemo: A computer algebra package for Julia
10:30-11:00 Behrends,
Multi-threaded Singular

11:00-11:30 Gutsche, Posur,
Categories, algorithms, and programming

11:30-12:00 Rottner,
Algorithmic Computation of Direct Images of \(D\)-Modules

12:00-12:30 Diem,
Ein Zufallszahlengenerator auf Basis elliptischer Kurven
14:00-14:30 Niemeyer,
Maximally symmetric p-groups

14:30-15:00 Horn,
F-Überlagerungen von endlichen auflösbaren Gruppen
#6: DGVFM-Minisymposium
Hörsaal K or Room W223
Hörsaal K

10:30-11:10 Kallsen,
Are American options European after all?

11:10-11:50 Weber,
Measures of Systemic Risk

11:50-12:30 Desmettre,
Optimal Investment with Illiquid Assets
Room W223

10:30-11:10 Hieber (former Chen),
Risk-shifting & optimal asset allocation in life insurance: The impact of regulation

11:10-11:40 Zagst,
Pricing of Variable Annuities - Incorporation of Policyholder Behavior

11:40-12:30 Kühn,
Modeling capital gains taxes in continuous time
#7: Didaktische Aspekte und Funktionen bildlicher Darstellungen
Room O232
10:30-11:05 Elschenbroich,
Aspekte dynamischer Visualisierungen im Mathematikunterricht

11:10-11:45 Haftendorn,
Dynamik bringt die Mathematiklehre voran

11:50-12:25 Gawlick,
Lösungsgraph und Zweispaltenbeweis als Hilfsmittel der Beweisfindung und -darstellung
14:00-14:15 Müller-Hill,
Perspektivenübergreifendes Statement zu den Vorträgen

14:15-15:00
Discussion
#8: Discontinuous Galerkin methods
Hörsaal H
10:30-11:00 Beck,
De-Aliasing Strategies for High Order Discontinuous Galerkin Methods

11:00-11:30 Gerhard,
Multiwavelet-based grid adaptation

11:30-12:00 Nigro,
High-order accurate implicit schemes applied to the discontinuous Galerkin discretized Navier-Stokes equations

12:00-12:30 Kaiser,
An IMEX-DG method for low-Mach flows
14:00-14:30 Kronbichler,
Hybridizable discontinuous Galerkin methods for incompressible flow

14:30-15:00 Schütz,
Efficient time integration for the HDG method
#9: Dynamics of Patterns
Room O222
17:45-18:15 Doelman,
A Geometric Approach to Stationary Defect Solutions

18:15-18:45 Gurevich,
Reaction-Diffusion Equations with Spatially Distributed Hysteresis
10:30-11:00 Herrmann,
Asymptotic wave patterns in Hamiltonian lattices

11:00-11:30 Melcher,
Dynamics of topological defects in magnetism

11:30-12:00 Rottmann-Matthes,
Using symmetries for numerical long-time simulations and approximation of similarity solutions

12:00-12:30 Schneider,
Dynamics at the Eckhaus boundary
14:00-14:30 Uecker,
Optimal harvesting and other spatial patterns in distributed optimal control problems

14:30-15:00 Winkler,
Transient growth phenomenon in a parabolic-elliptic chemotaxis system
#10: Experimental Mathematics
Hörsaal H
14:00-14:30 Verschoben nach Do 11:30
Shiftet to Thu 11:30

14:30-15:00 Boes,
On computations of the homology of moduli spaces of Riemann surfaces
10:30-11:00 Egas Santander,
On the homology of Sullivan diagrams

11:00-11:30 Firsching,
Realizing polytopes with nonlinear programming

11:30-12:00Adamaszek,
Vietoris--Rips dynamics on the circle

12:00-12:30 Ramirez-Solano,
The amenability problem of the Thompson group \(F\)
17:45-18:15 Rustom,
Reductions of eigenforms modulo prime powers

18:15-18:45 Shaw,
Computations in tropical geometry
#11: Geometric Variational Problems
Room W223
10:30-11:00 Henrot,
Some new inequalities for elasticae

11:00-11:30 Ferone,
On the minimizers of trace inequalities in BV

11:30-12:00 Nitsch,
The Neumann eigenvalue problem for the \(\infty\)-Laplacian.

12:00-12:30 Salani,
Power concavity in weakly coupled elliptic and parabolic systems
14:00-14:30 Sweers,
On a conjecture for the \(3G\)-function.

14:30-15:00 Kawohl,
The longest shortest fence and the stability of floating trees
#12: Heteroclinic Dynamics
Room O222
10:30-11:00 Castro, Lohse,
Introductory talk

11:00-11:30 Chossat,
Heteroclinic cycles in Hopfield networks

11:30-12:00 Kellner,
Codimension one \(D_{4m}\)-symmetric homoclinic cycles

12:00-12:30 Rademacher,
Singularities of front dynamics in FitzHugh-Nagumo type systems
10:30-11:00 Rodrigues,
Dynamics near a homoclinic network with a bifocus

11:00-12:00 Knobloch,
Reversible non-elementary T-points
#13: History of Stochastics
Room W220
14:00-14:30 Härdle, Huang, Mihoci, Petukhina, Vogt,
Collective biographies—the database "BBI–Biographical Background Information"

14:30-15:00 Vogt,
Ladislaus von Bortkiewicz and his contribution to the popularisation of statistics
#14: Homotopy Type Theory and Univalent Foundations
Room W221
10:30-11:00 Streicher,
Various ways of splitting and equality of objects

11:00-11:30 Hofmann,
The groupoid interpretation of type theory, a personal retrospective

11:30-12:00 Gambino,
Aspects of univalence

12:00-12:30 Schreiber,
Some thoughts on the future of modal homotopy type theory
17:45-18:15 Spitters,
Cubical sets as a classifying topos

18:15-18:45 v. d. Berg,
Weak universes and homotopy exact completion.
10:30-11:00 Awodey,
On the cubical model of HoTT

11:00-11:30 Huber,
A Cubical Type Theory

11:30-12:00 Altenkirch,
The coherence problem in HoTT

12:00-12:30 Møgelberg,
Towards guarded recursion in HoTT
14:00-14:30 v. Glehn,
Models of homotopy type theory

14:30-15:00 Lumsdaine,
Formalising the categorical semantics of type theory, in type theory.
#15: Jump processes and related topics
Room W221
10:30-11:00 Aurzada,
Quantization of jump processes

11:00-11:30 Basse-O'Connor,
On \(\Phi\)-variation of stochastic processes with exponential moments.

11:30-12:00 Drapatz,
Exchangeability and infinite divisibility

12:00-12:30 Kimmig,
Order selection criteria for CARMA processes
14:00-14:30 Sauri,
On the class of distributions of subordinated Lévy processes

14:30-15:00 Behme,
Exponential functionals of Lévy processes with jumps
10:30-11:00 Stelzer,
Geometric Ergodicity of the Multivariate Continuous-time GARCH(1,1) Process

11:00-11:30 Barczy,
Stationarity and ergodicity for an affine two-factor model

11:30-12:00 Heinrich,
High frequency statistic for Lévy semistationary processes

12:00-12:30 Böttcher,
Markov chain approximations to jump processes
14:00-14:30 Simon,
Computing harmonic measures for the Lévy stable process

14:30-15:00 Kaßmann,
Intrinsic scaling for Markov processes
#16: Mathematical and Computational methods for Earth System Sciences
Hörsaal M
10:30-11:00 Kröner,
Higher order locally adaptive discontinuous Galerkin approach for atmospheric simulations and surface flows

11:00-11:30 Korn,
Mimetic Discretization Methods for Numerical Modeling of Atmosphere and Ocean

11:30-12:00 Aizinger,
Discontinuous Galerkin finite element modeling system for coastal and regional ocean

12:00-12:30 Lukacova-Medvidova,
Asymptotic preserving IMEX FV-methods for singular limit atmospheric flows
17:45-18:15 Helzel,
High-order WENO finite volume methods for Cartesian grids

18:15-18:45
Vortrag entfällt
The event will not take place
10:30-11:00 Beisiegel, Vater,
Adaptive Simulation of Flooding and Drying Events with Discontinuous Galerkin Schemes

11:00-11:30 Neuweiler, Ramirez,
Simulation of hydraulic fracturing using XFEM

11:30-12:00 Horenko,
Causality or correlation? Multiscale inference and applications to geoscience

12:00-12:30 Hiller, Harig, Fuchs, Rakowsky,
An efficient parallel solver for sparse linear equation systems arising in non-hydrostatic tsunami simulations
14:00-14:30 Vortrag entfällt
The event will not take place

14:30-15:00 Lucarini,
Developing parametrizations for multiscale systems using non equilibrium statistical mechanics
#17: Mathematical General Relativity
Hörsaal J
10:30-10:40 Rinne, Andersson,
Welcome and introduction

10:40-11:10 Cederbaum,
Uniqueness of photon spheres in static vacuum isolated systems

11:10-11:40 Meinel,
Constructive proof of the no-hair theorem

11:40-12:10 Kunz,
Hairy black holes

12:10-12:30 Gundlach,
Critical phenomena in gravitational collapse
14:00-14:30 Donninger,
Blowup results for nonlinear wave equations

14:30-15:00 Holzegel,
Recent progress in the black hole stability problem
10:30-11:00 Giulini,
Aspects of 3-manifold theory in general relativity

11:00-11:30 Friedrich,
Some global results and problems for Einstein's field equations

11:30-12:00 Liebscher,
The tumbling universe: cosmological models in the big-bang limit

12:00-12:30 Hell,
Chaotic heteroclinic structure for extreme gravity models
14:00-14:30 Ansorg,
High-accuracy methods for black-hole perturbations: quasi-normal-modes filtering

14:30-15:00 Pützfeld,
Test body motion in gravity
#18: Mathematical Methods for MPI
Hörsaal K
10:30-11:00 Knopp,
Introduction to the Principles of Magnetic Particle Imaging

11:00-11:30 Brandt,
Sparse image reconstruction for magnetic particle imaging

11:30-12:00 Storath,
Joint Image Reconstruction and Segmentation in Magnetic Particle Imaging

12:00-12:30 De Marchi,
Trivariate polynomial approximation on Lissajous curves
14:00-14:30 Lorenz,
Computational Regularization of Inverse Problems

14:30-15:00 Frikel,
Reconstructions in Magnetic Particle Imaging using curved field free lines
14:00-14:30 Ahlborg,
Image Reconstruction in Magnetic Particle Imaging within the Scope of Imaging Sequences

14:30-15:00 Weizenecker,
Dynamisches Verhalten der magnetischen Teilchen in MPI
#19: Mathematical Methods in Image and Signal Processing
Hörsaal K
10:30-11:00 Fornasier,
Consistency of probability measure quantization by means of power repulsion-attraction potentials

11:00-11:30 Guillemard,
Persistent homology, signal processing and noncommutative algebras

11:30-12:00 Sissouno,
On inpainting with tensor product splines

12:00-12:30 Knopp,
Compressed sensing and matrix compression in magnetic particle imaging
17:45-18:15 Maaß,
On the equivalence between k-means clustering and regularized matrix factorization with applications in hyperspectral imaging

18:15-18:45 Stöckler,
Real algebraic geometry for the construction of tight wavelet frames
10:30-11:00 Sauer,
Prony's method in several variables

11:00-11:30 Plonka,
Deterministic sparse FFT

11:30-12:00 Forster,
Sampling theory revisited: generalized Bernstein spaces and the way back to the real line

12:00-12:30 Diederichs,
Parameter Estimation for Bivariate Exponential Sums
#20: Mathematics of Fluid Interfaces
Hörsaal M
10:30-11:00 Escher,
Existence and stability of weak solutions for a degenerate parabolic system of thin film type

11:00-11:30 Abels,
Diffuse Interface Models for Two-Phase Flows with Surfactants

11:30-12:00
Vortrag entfällt
The event will not take place

12:00-12:30 Weiss,
Singularities in ElectroHydroDynamic Flows
14:00-14:30 Rocca,
On some diffuse interface models of tumour growth

14:30-15:00 Lam,
A diffuse interface model for tumour growth with chemotaxis and active transport.
10:30-11:00 Bothe,
Modeling of mass-transfer across contaminated fluid interfaces

11:00-11:30 Grün,
On micro-macro models for two-phase flow with dilute polymeric solutions -- modeling and analysis

11:30-12:00 Stinner,
Phase-field modelling of surfactants in multi-phase flow

12:00-12:30 Heida,
Modeling of fluid interfaces
14:00-14:30 Giesselmann,
Relative entropy estimates for the Navier-Stokes-Korteweg model

14:30-15:00 Peschka,
Thin-film equations with free boundaries
#21: Mathematics of Geophysical Flows
Hörsaal H or A
Hörsaal H

14:00-14:30 Imkeller,
Model selection for paleo-climatic time series: stable and fractional noise

14:30-15:00 Kuna,
Extreme Value theory for dynamical systems
Hörsaal H

10:30-11:00 Vannitsem,
Chaos and predictability in geophysical flows

11:00-11:30 Blender,
Geophysical Fluid Dynamics in Nambu Form

11:30-12:00 Faranda,
Dynamical Extremes of Mid-Latitude atmospheric circulation

12:00-12:30 Schubert,
Covariant Lyapunov vectors of a quasi-geostrophic baroclinic model: analysis of instabilities and feedbacks
Hörsaal A

14:00-14:30 Lucarini,
Response and Fluctuations in Geophysical Fluid Dynamics

14:30-15:00 Klein,
Sound-proof approximations for atmospheric flows -- a three-scale problem lacking a limit equation
#22: Mathematics on the Web and Mathematical Knowledge Management
Room O124
10:30-11:30 Kohlhase,
Indtroduction: Mathematics on the Web and Mathematical Knowledge Management

11:30-12:00 Arndt,
What the OEIS can do for you and what you can do for the OEIS

12:00-12:30 Teschke,
Toward a Global Digital Mathematics Library: building connections between reviewing services, digital collections and formalized mathematics
14:00-14:30 Greuel,
Mathematics software information: The swMATH service

14:30-15:00 Sperber,
Citing software: A proposal
10:30-11:00 Habermann,
Was ist der neue Fachinformationsdienst Mathematik?

11:00-11:30 Roy,
Author profiles and authorship disambiguation at zbMATH

11:30-12:00 Mueller,
Mathematical Theory Development via Theory Intersection Terminology of Mathematics.

12:00-12:30 Rabe,
MMT: A Foundation-Independent Approach to Formalized Mathematics
17:45-18:45 Kohlhase,
SMGloM: Towards a Semantic Terminology of Mathematics.
#23: Moment Problems and Applications
Room W222
10:30-10:45 Kuhlmann,
Murray Marshall: a brief mathematical obituary

10:50-11:20 Infusino (in memoriam Murray Marshall),
A continuous moment problem for locally convex spaces

11:25-11:55 Kimsey,
Multidimensional moment problems, the subnormal completion problem and cubature rules.

11:55-12:30 Kuehn,
Moment Closure - A Brief Review
17:45-18:35 Vinnikov,
Multievolution scattering systems and interpolation problems on the polydisc
10:30-11:20 Vallentin,
New upper bounds for the density of translative packings of superspheres

11:25-11:55
Kounchev,
Multidimensional moment problem on the sphere and application to cubature formulas on the sphere

12:00-12:30 Burgdorf,
The operator theoretic moment problem
14:00-14:50 Albeverio,
Some moment problems in one to infinite dimensions
#24: Motivic Homotopy Theory and its application to problems in Algebra and Algebraic Geometry
Room W120
10:30-11:00 Asok,
Algebraizing topological vector bundles

11:00-11:30 Wendt,
A1-h-cobordism and A1-weak equivalence of projective line bundles

11:30-12:00 Röndigs,
Algebraic K-theory of motivic spaces
17:45-18:15 Østvær,
A1-contractibility of Koras-Russell threefolds

18:15-18:45 Naumann,
Étale descent for algebraic K-theory
10:30-11:00 Panin,
Quadratic spaces and algebraic cobordisms

11:00-11:30 Ananyevskiy,
Operations in derived Witt theory

11:30-12:00 Fasel,
Cohomological detection of complete intersections
14:00-14:30 Spitzweck,
Integral Tate Motives and Fundamental Groups
#25: Numerical Methods in Dynamical Systems
Hörsaal J
10:30-11:00 Junge,
Adaptive dynamic programming using radial basis functions

11:00-11:30 Rupp,
Towards the Approximation of Stochastic Lyapunov Functions

11:30-12:00 Webster,
Approximation of Lyapunov Functions from Data

12:00-12:30 Mohammed,
Verification Estimates for Lyapunov Functions constructed by Radial Basis Functions
17:45-18:15 Giesl,
Computation and verification of Lyapunov functions

18:15-18:45 Hafstein,
Computation of ISS Lyapunov functions for nonlinear systems
10:30-11:00 Baier,
Control Lyapunov Functions Computed Via Mixed Integer Linear Programming

11:00-11:30 Björnsson,
Constructing continous piecewise-affine Lyapunov functions for continous-time dynamical systems with multiple attractors

11:30-12:00 Koltai,
Coherent Families: Spectral Theory for Transfer Operators in Continuous Time

12:00-12:30 Guðmundsson,
Triangulation Transformations in \(\mathbb{R}^n\) and their Preservation of Non-Degeneracy
14:00-14:30 Hüls,
A contour algorithm for computing stable fiber bundles of nonautonomous, noninvertible maps

14:30-15:00 Ratschan,
Computing Barriers of Ordinary Differential Equations
#26: Octonion algebras, their norms and subspaces
Room O233
10:30-11:30 Naert,
Octonions from a Clifford Algebra point of view

11:30-12:30 Eschenburg,
Octonions and Symmetric Spaces
14:00-15:00 Knarr,
Groups of similitudes generated by octonions
10:30-11:30 Van Maldeghem,
Octonion geometries in the Freudenthal-Tits Magic Square

11:30-12:30 De Schepper,
Degenerate Cayley-Dickson algebras
17:45-18:45 Blunck,
The space of Clifford parallelisms over octonions
#27: Optimal Control of Nonlinear PDEs
Room W121
10:30-11:00 Chrysafinos,
Stability estimates of discontinuous Galerkin schemes for the Allen-Cahn equation and applications to optimal control.

11:00-11:30 Hinze,
Global minima of semilinear optimal control problems

11:30-12:00 Casas,
Error Estimates for the Approximation of the Velocity Tracking Problem with Bang-Bang Controls

12:00-12:30 Wachsmuth,
Exponential convergence of hp-finite element discretization of optimal boundary control problems with elliptic partial differential equations
14:00-14:30 Herzog,
Preconditioned Solution of Nonlinear Optimal Control Problems by Trust-Region SQP Methods

14:30-15:00 Neumüller,
A parallel space-time multigrid method for parabolic optimal control problems
10:30-11:00 Neitzel,
On an optimal control problem governed by a regularized phase field fracture propagation model

11:00-11:30 Kröner,
On internal exponential stabilization to a nonstationary solution for 1D Burgers equation

11:30-12:00 Rösch,
Optimal Control of a Chemotaxis System

12:00-12:30 Ryll,
On the optimal control of wave-type solutions in some reaction-diffusion equations
14:00-14:30 Tröltzsch,
Optimal Control of Electromagnetic Fields in Multiply Connected Conductors
#28: Polytopes, Algebra & Statistics
Room O232
10:30-11:30 Lauritzen,
Graphical models for random networks

11:30-12:00 Borgwardt,
Circuit Diameters

12:00-12:30 Finhold,
Circuit Diameter II - Circuits in Optimization
17:45-18:15 Kubjas,
Semialgebraic geometry of nonnegative and psd rank

18:15-18:45 Jensen,
Recovering Newton polytopes from tropical hypersurfacse
#29: Qualitative Aspects of Nonlinear PDEs
Room W220
17:45-18:15 Grunau,
Minimising a relaxed Willmore functional for graphs subject to Dirichlet boundary condition

18:15-18:45 Lienstromberg,
On qualitative properties of solutions to microelectromechanical systems with general Permittivity
10:30-11:00 Winkler,
Mathematical challenges arising in the analysis of chemotaxis-fluid interaction

11:00-11:30 Rademacher,
Dynamics of a fluid model for tokamak plasma

11:30-12:00 Lippoth,
Variational modeling and analysis of a Stokes - Osmosis problem

12:00-12:30 Schlömerkemper,
Flow of micromagnetic complex fluids
14:00-14:30 Wahlén,
Three-Dimensional Solitary Water Waves with Weak Surface Tension

14:30-15:00 Matioc,
On the parabolicity of the Muskat problem
#30: Random Discrete Structures and Processes
Room O122
10:30-11:30 Drmota,
Random Sub-Critical Graph Classes

11:30-12:00 Fountoulakis,
A phase transition on the evolution of bootstrap percolation processes on preferential attachment graphs

12:00-12:30 Stufler,
Scaling limits of unlabelled trees
14:00-14:30 Skoric,
Almost-spanning universality in random graphs

14:30-15:00 Warnke,
On the method of typical bounded differences
#31: Recent Trends in the Arithmetic of Automorphic Forms
Hörsaal A
10:30-11:00 Bachmann,
A combinatorial approach to classical modular forms inspired by multiple zeta values

11:10-11:40 Viazovska,
CM values of regularized theta lifts over totally real fields.

11:50-12:20 Alfes,
Harmonic Maass forms, periods and CM values
10:30-11:00 Bruinier,
Classes of Heegner divisors and traces of singular moduli

11:10-11:40 v. Pippich,
Kronecker limit type formulae and regularized determinants

11:50-12:20 Risager,
The hyperbolic circle problem
#32: Set Theory
Room W122
10:30-11:00 Ikegami,
On a class of maximality principles

11:00-11:30 Thomas,
Invariant random subgroups of locally finite groups

11:30-12:00 Schrittesser,
More maximal independent sets in forcing extentions

12:00-12:30 Dzamonja,
On the width of wqos
14:00-14:30 Törnquist,
Definable maximal orthogonal families in the forcing extension of L

14:30-15:00 Tanasie,
The lifting problem and generalized oracle-cc
10:30-11:00 Chodounsky,
Y-c.c. and Y-proper posets

11:00-11:30 Lücke,
Chain conditions, layered partial orders and weak compactness

11:30-12:00 Mildenberger,
Subforcings of Blass-Shelah Forcing
14:00-14:30 Uhlenbrock,
Mice with finitely many Woodin cardinals from optimal determinacy hypotheses

14:30-15:00 Dimonte,
Generic I0 at \(\aleph_\omega\)
#33: Statistics on complex structures
Hörsaal A
17:45-18:15 Meister,
Linear and nonparametric models in functional data analysis

18:15-18:45 Hörmann,
On the CLT for discrete Fourier transforms of functional time series
10:30-11:00 Johannes,
Adaptive Bayesian estimation in indirect Gaussian sequence space models

11:00-12:00 Birmelé,
Modeling communities in random graph by a mixture-based approach

12:00-12:30 Peters,
Invariance and Causal Models
14:00-14:30 Jurczak,
Spectral analysis of high-dimensional sample covariance matrices with missing observations

14:30-15:00 Lederer,
How to calibrate tuning parameters
#34: Structural and algorithmic aspects in graph theory
Room O232
10:30-11:10 Toft,
Gabriel Andrew Dirac (1925-1984) and his pioneering work in graph theory.

11:10-11:50 Kreutzer,
The Directed Grid Theorem

11:50-12:30 Bang-Jensen,
Arc-disjoint flows in capacitated digraphs
14:00-14:30 Schaudt,
Coloring graphs without long induced paths

14:30-15:00 Bowler,
Remarks on the packing/covering conjecture
#35: Symplectic Structures in Geometric Analysis
Room W120
10:30-11:00 Abbondandolo,
Sharp systolic inequalities in Reeb dynamics

11:00-11:30 Markvorsen,
Geometric potential analysis for minimal surfaces and foams

11:30-12:00 Lesch,
Modular curvature and Morita equivalence

12:00-12:30 de Gosson,
Maximal symplectic covariance properties for classes of pseudo-differential operators
14:00-14:30 Schulz-Baldes,
Index theorems for symplectic projections

14:30-15:00 Azzali,
Relative spectral invariants and operator algebraic point of view
10:30-11:00 Bär,
An index theorem for Lorentzian manifolds

11:00-11:30 Portaluri,
Index theory in celestial mechanics: recent results and new perspectives

11:30-12:00 Furutani,
Isospectral but non-diffeomorphic nilmanifolds attached to Clifford modules

12:00-12:30 Ørsted,
Symplectic areas of triangles and the Maslov index
14:00-14:30 Wahl,
On the noncommutative Maslov index

14:30-15:00 Nest,
Deformations of coisotropic submanifolds and index of a class of Fourier integral operators
#36: Topics in Delay Differential Equations
Room W222
10:30-11:00 Walther,
TBA (Introductory lecture)

11:00-11:30 Erneux,
Periodic square-wave oscillations in nonlinear optics

11:30-12:00 Yanchuk,
Stability of plane wave solutions in complex Ginzburg--Landau equation with delayed feedback
14:00-14:45 Vas,
Large-amplitude periodic solutions for delay equations with positive feedback
10:30-11:00 Lani-Wayda,
Chaotic motion in delay equations

11:00-11:30 Vortrag Hadeler entfällt.


11:30-12:00 Barbarossa,
Challenges in modeling immuno-epidemiology ... and how delays can help
14:00-14:30 Stumpf,
TBA (lecture on open problems)
#37: Topology and geometry of Lie group actions
Room W220
10:30-11:10 Galaz-Garcia,
Isometric Lie group actions on Alexandrov spaces

11:10-11:50 Kollross,
Recent results on polar actions

11:50-12:30 Bechtluft-Sachs,
Congruence invariants for holomorphic maps and rigidity
10:30-11:10 Fino,
Tamed symplectic structures on solvmanifolds

11:10-11:50 Fisher,
Localization for K-contact manifolds

11:50-12:30 Sabatini,
Group actions in symplectic geometry
10:30-11:10 Mare,
Assignments for topological group actions

11:10-11:50 Semmelmann,
Weakly complex homogeneous spaces
#38: WQOs
Room W122
10:30-11:00 Schmidt,
Who was working on well quasi-orders 40+ years ago and why?

11:00-11:30 Van der Meeren,
Connecting the worlds of well partial-orders and ordinal notation systems

11:30-12:00 Rathjen,
What is the strength of the graph minor theorem?

12:00-12:30 Camerlo,
Well quasi-orders, better quasi-orders, and classification problems in descriptive set theory
17:45-18:15 Negri,
Well quasi-orders in philosophical logic

18:15-18:45 Wilken,
On the well quasi-orderedness of pure patterns of resemblance of order two
10:30-11:00 Pouzet,
Well quasi ordering and enumeration of finite relational structures.

11:00-11:30 Nešetřil,
WQO of Classes of Graphs

11:30-12:00 Fouché,
Constructive topology in Ramsey theory and well quasi-orderings via Gelfand duality.

12:00-12:30 Benini,
Well quasi-orders in a categorical setting
14:00-14:30 Goubault-Larrecq,
The VJGL Lemma

14:30-15:00 Selivanov,
Well quasi-orders and descriptive set theory
#39: Zum Einsatz von Mathematik-Brückenhilfen in den Schulen
Hörsaal H
10:30-10:40
Introduction

10:40-11:05 Barbas,
Mathematik-Brückenhilfen an der Schnittstelle Schule-Hochschule: die Beispiele OMB+ und Hamburger Orientierungstest

11:05-11:30 Haase,
Einsatzszenarien für MINT-Onlinematerial und Onlinekurse an der Schnittstelle Schule/Hochschule.

11:30-11:55 Schlingemann,
Mengenlehre im Schulunterricht. Ein Beitrag zur Verbesserung der Studierfähigkeit im MINT-Bereich?

11:55-12:20 Schramm,
Back to (School/University) : Ein Modell zur Kooperationen von Schulen und Hochschulen.

 
  Seitenanfang  Impressum 2015-09-25, BL, wwwmath