Schriftzug: Fachbereich Mathematik 
  UHH > Fakultäten > MIN-Fakultät > Mathematik > DMV-Jahrestagung 2015   Sitemap Suchen Hilfe there is no english version of this page  

Angenommene Sektionsvorträge / Accepted Section Presentations

Alle Sektionen finden am Dienstag, Mittwoch und Donnerstag von 15:15 bis 17:15 statt. Der Sektionszeitplan findet sich hier. All sections will take place on Tuesday, Wednesday, and Thursday from 3:15pm to 5:15pm. The section schedule can be found here.
  1. Algebra und Zahlentheorie / Algebra and Number Theory (Jens Carsten Jantzen, Aarhus; Christoph Schweigert; Hamburg)
    1. Michael Ehrig (Bonn), Graded Brauer algebras and quantum symmetric pairs
    2. Peter Fiebig (Erlangen-Nürnberg), Intersection matrices in modular representation theory
    3. Ghislain Fourier (Glasgow), PBW filtrations and degenerations of flag varieties
    4. Istvan Heckenberger (Marburg), Jing Wang (Marburg), Nichols algebras of diagonal type over arbitrary fields
    5. Thomas Kahle (Magdeburg), Ezra Miller (Durham NC), Christopher O'Neill (College Station TX), Irreducible decomposition of binomial ideals
    6. Philipp Lampe (Bielefeld), Approximately periodic sequences attached to non-crystallographic root systems
    7. Martina Lanini (Erlangen, Nürnberg), Filtered modules on moment graphs and periodic patterns
    8. Robert Laugwitz (Oxford), A categorical action for rational Cherednik algebras
    9. Simon Lentner (Hamburg), Quantum groups and logarithmic conformal field theories
    10. Louis-Hadrien Robert (Hamburg), Matt Hogancamp (Bloomington), Toward the colored \(\mathfrak{sl}_n\)-homology
    11. Antonio Sartori (Freiburg), Mixed super skew Howe duality
    12. Gregor Schaumann (Bonn), Traces and centers from 3d topological field theory
    13. Urs Schreiber (Prague), Obstruction Theory for Parameterized Higher WZW-Terms
    14. Wolfgang Soergel (Freiburg), Matthias Wendt (Düsseldorf), Rahbar Virk, Equivariant motives in representation theory
    15. Daniel Tubbenhauer (Louvain-la-Neuve), Cellular structures using \(\mathbf{U}_q\)-tilting modules
    16. Karolina Vocke (Marburg) Classification of Borel subalgebras of quantum groups
    17. Michael Weba (Frankfurt am Main), Finite spectral representations of the partition and divisor function
  2. Differentialgeometrie, globale Analysis und Anwendungen / Differential Geometry, Global Analysis, and Applications (Vicente Cortés, Hamburg; Andrew Swann, Aarhus)
    1. Manuel Amann (Karlsruhe), Wolfgang Ziller (Philadelphia PA), Geometrically formal homogeneous metrics of positive curvature
    2. Oliver Baues (Göttingen), Wolfgang Globke (Adelaide), Compact Pseudo-Riemannian Solvmanifolds
    3. Florin Belgun (Hamburg), Structure of curves in conformal manifolds
    4. Sebastian Boldt (Berlin), An explicit formula for the Dirac multiplicities on lens spaces
    5. David Brander (Kungens Lyngby), Harmonic maps and geometric Cauchy problems
    6. Volker Branding (Vienna), Renormalization Group Flows as Geometric Flows
    7. Peter-Simon Dieterich (Hamburg), Curvature properties of the Kähler/Kähler correspondence
    8. David Fajman (Wien), Klaus Kröncke (Regensburg), Stable fixed points of the Einstein flow with positive cosmological constant
    9. Marisa Fernández (Bizkaia), Anna Fino (Torino), Víctor Manero (Bizkaia), Einstein \(G_2\) manifolds obtained as warped products
    10. Marco Freibert (Aarhus), Andrew Swann (Aarhus), The shear construction
    11. Vincent Grandjean (Fortaleza), Daniel Grieser (Oldenburg), The exponential map based at a singularity
    12. Florian Hanisch (Potsdam), Variational calculus on supermanifolds
    13. Andreas Hermann (Potsdam), Surgery and the positive mass conjecture
    14. Mustafa Kalafat (Tunceli), Caner Koca (Nashville TN), Conformally Kähler surfaces and orthogonal holomorphic bisectional curvature
    15. Frank Klinker (Dortmund), On moduli spaces of supergravity backgrounds
    16. Matthias Ludewig (Potsdam), Path Integrals on Manifolds with Boundary
    17. Benedict Meinke (Hamburg), Homogeneous pseudo-Hermitian irreducible spaces
    18. Paul Andi Nagy (Murcia), Systems of symplectic forms on four-manifolds
    19. Marc Nardmann (Dortmund), The higher-dimensional positive mass theorem for non-spin manifolds
    20. Alberto Raffero (Turin), A structure result for locally conformal calibrated \(G_2\)-manifolds
    21. Frank Reidegeld (Dortmund), Deformations of cohomogeneity-one \(G_2\)-manifolds
    22. Philipp Reiter (Duisburg-Essen), The elastic trefoil is the twice covered circle
    23. Evangelia Samiou (Nicosia), Norbert Peyerimhoff (Durham), Integral geometry on non-compact harmonic spaces
    24. Friedrich Sauvigny (Cottbus), Miscellanea of \(H\)-surfaces with one-to-one Central Projection
    25. Jan Slovak (Brno), Subriemannian metrizability of some parabolic geometries
    26. Stefan Suhr (Paris), On pseudo-Riemannian surfaces all of whose geodesics are closed
    27. Jan Swoboda (München), On the asymptotic geometry of the Higgs bundle moduli space
    28. Kai Zehmisch (Münster), Closed Reeb orbits
  3. Differentialgleichungen und Anwendungen / Differential Equations and Applications (Reiner Lauterbach, Hamburg; Tobias Weth, Frankfurt)
    1. Volker Bach (Braunschweig), Miguel Ballesteros (Mexico City), Martin Könenberg (St. John's), Lars Menrath (Braunschweig), Continuous Multi-Scale Analysis for Ground States in Infrared-divergent Spin-Boson Models
    2. Nikita Begun (Berlin), Stability of hyperbolic attractors.
    3. Thomas Berger (Hamburg), Controlled invariance for nonlinear descriptor systems
    4. Sofia Castro (Porto), Alexander Lohse (Hamburg, Porto), Existence and stability of simple heteroclinic networks in \(\mathbb{R}^4\), Part II
    5. Mark Curran (Berlin), Reaction-Diffusion Equations with Hysteresis in Higher Spatial Dimensions
    6. Wolf-Patrick Düll (Stuttgart), Guido Schneider (Stuttgart), C. Eugene Wayne (Boston MA), Justification of the Nonlinear Schrödinger equation for the evolution of gravity driven 2D surface water waves in a canal of finite depth
    7. Gilles Evequoz (Frankfurt), Existence and asymptotic properties of real-valued solutions to the nonlinear Helmholtz equation
    8. Mouhamed Moustapha Fall (Mbour-Thies), Sven Jarohs (Frankfurt), Overdetermined problems with fractional Laplacian
    9. Jan Fuhrmann (Mainz), Synaptic transmission and ethanol
    10. Ioannis Giannoulis (Ioannina), Interaction of modulated water waves of finite depth
    11. Peter Giesl (Brighton), Determination of the Basin of Attraction by Contraction Metrics
    12. Sigurdur Hafstein (Reykjavik), The CPA Method to compute Lyapunov functions via linear programming
    13. Juliette Hell (Berlin), Dynamics of the MAPkinase Cascade
    14. Robert Lasarzik (Berlin), Existence of solutions to the Ericksen-Leslie model for a general class of free energies
    15. Samuel Littig (Köln), Perturbation of the eigenvalue problem of the \(1\)-Laplace operator
    16. Johannes Lankeit (Paderborn), Equilibration of unit mass solutions to a degenerate parabolic equation with a nonlocal gradient nonlinearity
    17. Alexander Lohse (Hamburg, Porto), Sofia Castro (Porto), Existence and stability of simple heteroclinic networks in \(\mathbb{R}^4\), Part I
    18. Rainer Mandel (Pisa), Thomas Bartsch (Gießen), Infinitely many global continua bifurcating from a single solution of an elliptic problem with a concave-convex nonlinearity
    19. Jochen Merker (Leipzig), Aleš Matas (Plzen̆), Doubly nonlinear evolution equations with nonpotential or dynamic relation between state variables
    20. Olga Podvigina (Moscow), Pascal Chossat (Nice), Pseudo-simple cycles in \(\mathbb{R}^4\) and their properties
    21. Dimitri Puhst (Berlin), Existence results to the nonlinear peridynamic model in nonlocal elastodynamics
    22. Isabelle Schneider (Berlin), Matthias Bosewitz (Berlin), Eliminating restrictions of time-delayed feedback control using equivariance
    23. Eugen Stumpf (Hamburg), On periodic orbits of exchange rate equations with state-dependent delay
    24. Sergey Tikhomirov (Leipzig), Reparametrisations in the shadowing theory for vector fields.
    25. Hans-Otto Walther (Gießen), The semiflow of a delay differential equation on its solution manifold
    26. Nils Waterstraat (Berlin), On bifurcation for semilinear elliptic Dirichlet problems on shrinking domains
  4. Diskrete Mathematik / Discrete Mathematics (Mathias Schacht, Hamburg; Volkmar Welker, Marburg)
    1. Andreas Alpers (München), Tessellation Inversion and Tomography Applications
    2. Christian Haase (Berlin), The homogenized hives matrix has a regular unimodular triangulation
    3. Matthias Hamann (Hamburg), Cuts and cycles in transitive graphs
    4. Karl Heuer (Hamburg), Forcing Hamilton cycles in infinite graphs
    5. Thomas Kahle (Magdeburg), Mateusz Michałek (Berkeley CA), Plethysm and lattice point counting
    6. Frieder Ladisch (Rostock), Affine Symmetries of Orbit Polytopes
    7. Barbara Langfeld (Kiel), On convex subsets of lattice tilings
    8. Christian Reiher (Hamburg), Vojtech Rödl (Druid Hills), Mathias Schacht (Hamburg), Turan problem in weakly quasirandom hypergraphs
    9. Victor Reiner (Minneapolis), Vivien Ripoll (Wien), Christian Stump (Berlin), Coxeter elements from Springer theory
    10. Bjarne Toft (Odense), The 2-factor theorem—a remarkable achievement of a German genius
    11. Stefan Wiesberg (Heidelberg), Gerhard Reinelt (Heidelberg), Classification of Trading Networks with Combinatorial Optimization
  5. Funktionalanalysis, Reelle, Komplexe Analysis / Functional Analysis, Real and Complex Analysis (Dorothea Bahns, Göttingen; Lutz Weis, Karlsruhe)
    1. Helmut Abels (Regensburg), Christine Pfeuffer (Regensburg), Nonsmooth Pseudodifferential Operators and Applications
    2. Martin Adler (Tübingen), Miriam Bombieri (Tübingen), Klaus-Jochen Engel (L'Aquila), On perturbations of generators of analytic semigroups
    3. Prashant Batra (Hamburg), Entire functions, zero-location and structured minors: Characterizations, structural operations and applications
    4. Uta Freiberg (Stuttgart), Christian Seifert (Hamburg), Dirichlet forms for singular diffusion processes
    5. Raffael Hagger (Hamburg), On Spectral Properties of Certain Random Operators
    6. Maria Infusino (Konstanz), The moment problem on infinite dimensional basic semi-algebraic sets
    7. Thomas Jahn (Chemnitz), Horst Martini (Chemnitz), Christian Richter (Jena), Ball convex bodies in Minkowski spaces
    8. Anke Kalauch (Dresden), Ideals and Bands in Pre-Riesz Spaces
    9. Michael Röckner (Bielefeld), Infinite Dimensional Continuity and Fokker-Planck-Kolmogorov Equations
    10. Martin R. Weber (Dresden), Marat A. Pliev (Vladikavkaz), On finite elements in some vector lattices of nonlinear operators
  6. Geometrie und Topologie / Geometry and Topology (Birgit Richter, Hamburg; Nathalie Wahl, Copenhagen)
    1. Michal Adamaszek (Copenhagen), K-theory is algorithmically computable
    2. Johannes Böhm (Jena), Geometric permutations and two applications
    3. Dieter Degrijse (Copenhagen), Markus Hausmann (Bonn), Wolfgang Lück (Bonn), Irakli Patchkoria (Copenhagen), Stefan Schwede (Bonn), Proper equivariant stable homotopy theory
    4. Dieter Degrijse (Copenhagen), Irakli Patchkoria (Copenhagen), Noé Bárcenas (Michoacán), Stable finiteness properties of infinite discrete groups
    5. Gerd Laures (Bochum), TMF-charakteristische Zahlen
    6. Niko Naumann (Regensburg), Descent up to nilpotence in equivariant stable homotopy theory
    7. Oliver Röndigs (Osnabrück), Stable motivic homotopy groups of spheres
    8. Thomas Schick (Göttingen), Signature and higher index theory
    9. Markus Szymik (Trondheim), Homology and the stability problem in the Thompson group family
    10. Massimiliano Ungheretti (Copenhagen), A dihedral version of the Jones isomorphism
  7. Geschichte und Didaktik der Mathematik / History of Mathematics and Mathematics Education (Gabriele Kaiser, Hamburg; Reinhard Siegmund-Schultze, Agder)
    1. Bärbel Barzel (Duisburg-Essen), Marcel Klinger (Duisburg-Essen), Daniel Thurm (Duisburg-Essen) Mathematik mit digitalen Werkzeugen: lernen.verstehen.lehren
    2. Philip Beeley (Oxford), Apollonius analyticus. Algebra im ländlichen England im 17. Jahrhundert
    3. Marc Bosse (Essen), Was Mathematiker/innen über den "fachfremd" erteilten Mathematikunterricht wissen sollten
    4. Andreas Busse (Hamburg), Professionelle Kompetenz von Mathematiklehrkräften
    5. Helena Durnova (Brno), Václav Hlavatý (1894-1969) and the educational reform in postwar Czechoslovakia
    6. Hans-Jürgen Elschenbroich (Neuss), Die interaktive Funktionenlupe—Ein Vorschlag zur visuellen Vermittlung von Grundvorstellungen der Analysis
    7. Roland Gunesch (Vorarlberg), Aufmerksamkeit in Mathematik-Lehrveranstaltungen
    8. Lisa Hefendehl-Hebeker (Duisburg-Essen), Fachliche Perspektiven auf mathematische Unterrichtsgegenstände
    9. Hans-Dieter Janetzko (Konstanz), Die Integration von Rückmeldungen der Studenten in die universelle Oberfläche für CAS
    10. Matthias Ludwig (Frankfurt a.M.), Entdeckendes, forschendes und projektartiges Lernen im Mathematikunterricht
    11. Jenny Mumm (Mainz), Die kurze Blüte der interdisziplinären Zeitschrift "Quellen und Studien zur Geschichte der Mathematik"
    12. Karin Reich (Hamburg), Der Briefwechsel Emil Artin & Helmut Hasse in den 50er Jahren
    13. Bettina Rösken-Winter (Berlin), Schülervorstellungen zu Konzepten der Analysis: Rolle von Concept image - Concept definition für den Begriffserwerb
    14. Stephanie Schiemann (Berlin), Mit den Mathe-Wichteln Mathematik entdecken—Wieso, weshalb, warum?
    15. Gregor Schneider (München), Eine Theorie mathematischer Vorstellungsbildung
    16. Reinhard Siegmund-Schultze (Kristiansand), Karl Weierstraß' Approximationssatz (1885), und seine Bemühungen um dessen Verallgemeinerung unter dem Einfluss seines Schülers Georg Cantor
    17. Günter Törner (Duisburg-Essen), Mathematiklehrerfortbildungen als Interventionsaktivitäten—Einsichten nach 4 Jahren DZLM-Erfahrungen
    18. Peter Ullrich (Koblenz-Landau), Karl Weierstraß als Algebraiker
  8. Logik und Theoretische Informatik / Logic and Theoretical Computer Science (Steve Awodey, Pittsburgh PA; Stefan Geschke, Hamburg)
    1. Martin Bays (Hamilton), Compact Complex Manifolds with a generic Automorphism
    2. Alexander C. Block (Hamburg), Modal Logics of Set Theoretic Multiverses
    3. Nathan Bowler (Hamburg), Chameleons and flutters
    4. Lorenzo Galeotti (Amsterdam), Weihrauch degrees for generalized Baire space
    5. Franziska Jahnke (Münster), Dp-minimal ordered fields
    6. Yurii Khomskii (Hamburg), Infinitely equal trees and Cohen reals
    7. Heiko Knospe (Cologne), Christian Serpé (Münster), Nonstandard Number Fields
    8. Wieslaw Kubis (Prague), Game-theoretic approach to Fraisse limits
    9. Giorgio Laguzzi (Freiburg), A null ideal for inaccessible?
    10. Hugo Nobrega (Amsterdam), Game characterizations of functions of finite Baire class
    11. Iosif Petrakis (München), Basic homotopy theory of Bishop spaces
    12. Philipp Schlicht (Münster), The size of Dedekind finite sets
    13. Peter Michael Schuster (Verona), Davide Rinaldi (Leeds), Transfinite Methods as Admissible Rules
    14. Ilya Sharankou (Hamburg), Combinatorial cardinal characteristics of the generalized continuum
    15. Otmar Spinas (Kiel), Meager ideal is Tukey reducible to the Mycielski ideal
    16. Gunnar Wilken (Okinawa), Pure Patterns of Resemblance
    17. Wolfgang Wohofsky (Hamburg), Analogues of strong measure zero sets defined in terms of translations
  9. Numerik und Wissenschaftliches Rechnen / Numerical Analysis and Scientific Computing (Lubomir Banas, Bielefeld; Michael Hinze, Hamburg)
    1. Alessandro Alla (Hamburg), Michael Hinze (Hamburg), HJB-POD feeback control of advection-diffusion equation with a model predictive control snapshot sampling.
    2. Ingo Bremer (Berlin), Using a standard SQP solver for optimization problems involving probabilistic constraints
    3. Harald Garcke (Regensburg), Claudia Hecht (Regensburg), Michael Hinze (Hamburg), Christian Kahle (Hamburg), Kei Fong Lam (Regensburg), Shape optimization for surface functionals in Navier--Stokes flow using a phase field approach
    4. Diana Gil (Hamburg), Jens Struckmeier (Hamburg), Kinetic-Induced Moment System for non-linear balance laws
    5. Stefan Heitmann (Hamburg), Newton-like iterations beyond the Kung-Traub conjecture
    6. Michael Hinze (Hamburg), Tobias Jordan (Hamburg), Finite element analysis of Free Material Optimization problems
    7. Heiko Kröner (Hamburg), Eva Kröner (Göttingen), Axel Kröner (Palaiseau), Numerical approximation of level set power mean curvature flow
    8. Francesco Ludovici (Hamburg), Ira Neitzel (München), Winnifried Wollner (Hamburg), Error estimates for nonstationary optimal control problems with state constraints
    9. Ulrich Matthes (Hamburg), Alessandro Alla (Hamburg), Michael Hinze (Hamburg), Optimization and model order reduction of a permanent magnet machine
    10. Janja Nahrstaedt (Hamburg), Michael Hinze (Hamburg), Peter Korn (Hamburg), A POD/DEIM reduced shallow water model for the atmosphere or ocean
    11. Ailyn Schäfer (Chemnitz), Roland Herzog (Chemnitz), Christian Meyer (Dortmund), Optimal Control of Thermoviscoplasticity
    12. Nina Shokina (Freiburg), On numerical simulation of tsunami run-up generated by submarine landslide
    13. Christian Meyer (former Simeon Steinig)(Dortmund), A Posteriori Error Estimation for State-Constrained Elliptic Optimal Control Problems
    14. Livia Susu (Dortmund), Christian Meyer (Dortmund), Analysis and optimal control of a gradient enhanced damage model
    15. Quyen Tam Nhan Tran (Hamburg), Matrix coefficient identification in an elliptic equation
    16. Max Winkler (München), Thomas Apel (München), Johannes Pfefferer (München), Mesh refinement for the numerical approximation of Neumann boundary control problems on polyhedra
    17. Winnifried Wollner (Hamburg), Thomas Wick (Linz), Differentiability of Stationary Fluid-Structure Interaction Problems with Respect to the Data
    18. Gerhard Zumbusch (Jena), Optimizing Finite Difference Implementations
  10. Stochastik, Statistik und Finanzmathematik / Stochastics, Statistics and Financial Mathematics (Holger Drees, Hamburg; Peter Eichelsbacher, Bochum)
    1. Mahdi Azimi (Halle), Wilfried Grecksch (Halle), Forward stochastic Volterra integral equations in Banach spaces
    2. Todor Dinev (Trier), On Buehler confidence regions
    3. Peter Frentrup (Berlin), Todor Bilarev (Berlin), Dirk Becherer (Berlin), Optimal Liquidation in a Multiplicative Market Impact Model
    4. Julia Hörrmann (Bochum), Daniel Hug (Karlsruhe), Matthias Reitzner (Osnabrück), Christoph Thäle (Bochum), Poisson polyhedra in high dimensions
    5. Klebert Kentia (Berlin), Dirk Becherer (Berlin), Hedging under good-deal bounds and model uncertainty
    6. Jens-Peter Kreiss (Braunschweig), Efstathios Paparoditis (Nicosia), Bootstrapping Locally Stationary Processes
    7. Christian Kuehn (Wien), Nils Berglund (Orléans), Barbara Gentz (Bielefeld), Stochastic Mixed-Mode Oscillations
    8. Matthias Löwe (Münster), Spin models on random networks
    9. Lutz Mattner (Trier), An optimal Berry-Esseen type theorem for expectations of smooth functions
    10. Matthias Schulte (Karlsruhe), Limit theorems for random geometric graphs

 
  Seitenanfang  Impressum 2015-09-22, BL, wwwmath